Başla!
Blog

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun Elektronik İmza Yapılanmasına İlişkin Rolü

Gün geçtikçe ülkemizde yaygınlaşan elektronik imza ile ilgili birçok önlemler alınmıştır.

Elektronik imzaları yatırım aracı olarak görebileceklerinden dolayı bazı güvenlik önlemleri alınmıştır. Elektronik sağlayıcılar tarafından sizlere özel olarak alınan elektronik imzalar, tek bir kamu yönetiminden yönlendirilmektedir.

Tek merkez halinde yöneltilmesi ise 2004 tarihinde gerçekleşen bir güvenlik önlemidir. Bu tarz güvenlik önlemleri dahilinde güvenilir bir hizmet ortamı sağlanması amaçlanmıştır. Tek merkezden yönetilmesi ise TUBİTAK – EUKAE’ye verilmiştir. Tüm kamu ve kuruluşların aynı merkezden elektronik sağlayıcılar ve elektronik imza almaları sağlanmıştır. Tek merkezden olan yönetim ile birlikte bilgi ve teknolojileri kurumlarında ise oldukça başarı sağlanmıştır.

Sertifikaların oluşturulması ve izlenmesi ise güvenlik bakımından Telekomünikasyon Kurumu’na aittir. Bu tarz sektörlerdeki iş verimliliğini arttırmak için oldukça profesyonel şekilde Bilgi Teknolojiler ( BT ) çalışanları olaylara müdahale etmektedir.

Bunun bilincinde olan kurum ve kuruluşlar değişen teknolojiye ayak uydurabilmek için ve sektördeki diğer rakiplerinden geri kalmamak için Bilgi Teknolojileri ( BT ) hizmetlerinin hizmet sağlayıcıları ile çalışmalar yürütmektedirler. Farklı olarak Bilgi Teknolojileri kurumlarından dolayı verilen hizmetler arasında büyük farklılıklar gözetilmektedir.

07.07.2019 tarihinde SAYEHANE tarafından Yazılım kategorisinde yayınlandı.

Kategoriler

Paylaşmak İster Misin?

HEMEN TANIŞALIM

Yeni projeler bizi her zaman heyecanlandırır. Bizimle iletişime geçin.

BİR TEKLİF ALIN