Başla!
Blog

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun Elektronik İmza Yapılanmasına İlişkin Rolü

Gün geçtikçe ülkemizde yaygınlaşan elektronik imza ile ilgili birçok önlemler alınmıştır.

Elektronik imzaları yatırım aracı olarak görebileceklerinden dolayı bazı güvenlik önlemleri alınmıştır. Elektronik sağlayıcılar tarafından sizlere özel olarak alınan elektronik imzalar, tek bir kamu yönetiminden yönlendirilmektedir.

Tek merkez halinde yöneltilmesi ise 2004 tarihinde gerçekleşen bir güvenlik önlemidir. Bu tarz güvenlik önlemleri dahilinde güvenilir bir hizmet ortamı sağlanması amaçlanmıştır. Tek merkezden yönetilmesi ise TUBİTAK – EUKAE’ye verilmiştir. Tüm kamu ve kuruluşların aynı merkezden elektronik sağlayıcılar ve elektronik imza almaları sağlanmıştır. Tek merkezden olan yönetim ile birlikte bilgi ve teknolojileri kurumlarında ise oldukça başarı sağlanmıştır.

Sertifikaların oluşturulması ve izlenmesi ise güvenlik bakımından Telekomünikasyon Kurumu’na aittir. Bu tarz sektörlerdeki iş verimliliğini arttırmak için oldukça profesyonel şekilde Bilgi Teknolojiler ( BT ) çalışanları olaylara müdahale etmektedir.

Bunun bilincinde olan kurum ve kuruluşlar değişen teknolojiye ayak uydurabilmek için ve sektördeki diğer rakiplerinden geri kalmamak için Bilgi Teknolojileri ( BT ) hizmetlerinin hizmet sağlayıcıları ile çalışmalar yürütmektedirler. Farklı olarak Bilgi Teknolojileri kurumlarından dolayı verilen hizmetler arasında büyük farklılıklar gözetilmektedir.

Bir cevap yazın

We are glad you have chosen to leave a comment. Please keep in mind that comments are moderated according to our comment policy.

We are glad you have chosen to leave a comment. Please keep in mind that comments are moderated according to our comment policy.

07.07.2019 tarihinde SAYEHANE tarafından Yazılım kategorisinde yayınlandı.

Paylaşmak İster Misin?

HEMEN TANIŞALIM

Yeni projeler bizi her zaman heyecanlandırır. Bizimle iletişime geçin.

TEKLİF ALIN