Emülatör nedir? Ne işe yarar?

Emülatör nedir? Ne işe yarar?

Emülatör, anki bilgisayarınız bir cep telefonu gibi davranıp istediğiniz mobil oyunu oynayabiliyor veya mobilde çok sevdiğiniz bir uygulamayı bilgisayarınızdan rahatça kullanabiliyorsunuz. Artı olarak faydalarından biri de bir sistemi diğer sistem üzerinde çalıştırarak telofonunuza gelebilecek zararlardan sizi bu arayüzle, sıfır problemle atlatmanıza yardım ediyor.

İstediğiniz kadar uygulama indirebilir. Mobilde iki parmağınızı kullanarak yazmak yerine klavye ve farenizle 10 parmak şeklinde kullanabilirsiniz tabi bu heves ve yeteneğinize bağlı olarak değişiyor. Mesela bilgisayarınızda fotoğraf düzenleme ve işleme yapmak istiyor uygun programı bulamıyorsunuz.

Daha önceden de mobil sanal mağazalarında satıldığını bildiğiniz bir uygulama var ve buna alışkınsınız bunu anında indirip hiç fotoğraflarınızı mobile aktarmaya gerek kalmadan bilgisayarınızdan işlemlerinizi halledebiliyorsunuz.

Bir başka yönü de mobil oyunlarda sağladığı avatantajlar. Diyelim ki aksiyon oyunları oynuyor ve hızlı tepkiler vermeniz gereken sahneler yaşıyorsunuz. Klavye ve fare ile mobil oyunculara göre iki kat daha hızlı tepki vereceğiniz ve nişan alabilirsiniz. Tabi etik mi değil mi konusunu da bırakalım başkaları tartışsın. Zaten bazı oyun firmaları kendi emülatörünü çıkarıp sadece eşleştirmeleri emülatöre karşı emülatör şeklinde yapabiliyor örneğin Tencent firması. Böylelikle emülatör nedir cevabını öğrenmiş oluyoruz.

Oyuna girdikten sonra açılan ekranda klavye tuşlarını oyun butonları yerine atayarak sanki mobilde parmağınızla oynuyor tepkisi verebiliyorsunuz. Piyasada bulabileceğiniz emülatörlerden bazıları Tencent emülatör, Andy android, Nox App, BlueStacks. Bunun yanı sıra resmi android emülatörü de vardır. Bu da yazılım geliştiricilerin kullandığı programların görüntüsünü ve işleyişini test ettikleri bir arayüzdür biraz daha profesyonel ve amtörlere hitap etmeyen cinstendir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.