Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir?

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir?

Okuma Süresi: 3 dakika

Kurumsal Sosyal Medya Yönetimi

Günümüzde sosyal medya kullanımı oldukça yaygın hale gelmiştir. Yediden yetmişe artık teknolojiden biraz anlayan hemen herkes en az bir hesap açmaktadır. Bu, insanların hem sosyalleşmek, hem eğlenmek hem de bilgi edinmek için tercih ettiği yoldur.

Hal böyle olunca firmalar ve markalar da pazarlama stratejilerine yeni bir yön vermek zorunda kalmıştır. Tam da bu noktada sosyal medya danışmanlığı algı yönetimi sayesinde markanızın daha çok kişiye erişmesini sağlar.

Bu kişiler web tasarımcısı, yazılımcı ya da grafik tasarımcı ile karıştırılmaktadır. Ancak bir danışmanın görevi bunlardan hiçbiri değildir. Danışmanlık daha çok insanların psikolojisine yönelir ve sosyal medyada buna uygun bir algı oluşturur.

Medya Yönetimi ve Sosyal Medya Danışmanlığı

Mevcuttaki materyal kısıtlı olsa dahi sosyal medya danışmanlığı sayesinde firmanın ve markanın en iyi şekilde tanıtılması hedeflenir. Bu şekilde de mümkün olan en üst düzeyde müşteri çekilir. Türkiye’de online pazarlama diğer ülkelere kıyasla daha yavaş gelişmektedir.

Yine de sosyal medya kullanımının artmasıyla danışmanlık hizmeti de önemli bir görev ve meslek haline gelmiştir. Kişiler kurumlara ulaşmak ya da onlar hakkında bilgi almak istediklerinde ilk olarak İnternet ortamındaki medyaya bakmaktadır.

Bu durum markalar arasındaki rekabeti güçlendirmektedir. İnternet’te gördüğünüz reklamlar da dahil olmak üzere aslında bu sürecin tamamı danışmanın izlediği yol ile yakından ilgilidir.

Sosyal Medya Yöneticisi Ne Yapar?

Danışman olarak görev yapan kişi ya da kişilere markaya dair sosyal medyada olumlu bir algı yaratmak için uğraşırlar. Bu şekilde potansiyel müşterilerin markaya güvenmesi ve çekilmesi çalışır. Bu doğrultuda müşterilerin beklentilerinin ve ihtiyaçlarının doğru analiz edilmesi; ayrıca şikayetlerinin dinlenmesi ve değerlendirilmesi önemlidir.

Sosyal Medya Danışmanı Hangi İşlerden Sorumludur?

 • Bir sosyal medya danışmanı çalıştığı marka için sosyal medya hesapları oluşturur ve bunları yönetir.
 • İnternette pazarlama ve reklam stratejilerini oluşturarak bunları takip eder.
 • Firmaya dair özel etkinlik, kampanya, bilgi ve anket gibi öğeleri oluşturup duyuruları yapar.
 • Her etkinlik ve anket sonrasında bir etkileşim raporu oluşturup analiz eder.
 • Marka ile internetteki insanlar arasında güvene dayalı bir bağ oluşmasını sağlar; bu bağı güçlendirir.
 • Kişilerden marka ve reklamlar hakkındaki görüşleri alır, bunları şirkete bildirir. Bu şekilde marka kampanyalarına daha iyi yön verme şansı elde eder.
 • Hesaplardaki beğeni, takip ve paylaşma sayısını artırmaya çalışır.
 • Aslında dolaylı yoldan çalışan bir satış danışmanı gibidir. Sonuç olarak hedef firmanın satışlarını artırmaktır.
 • Marka müşterilerin beklentilerine de cevap verecek şekilde güncel kalabilir.
  Herhangi bir platformda sosyal medya hesabı olan 2 milyardan fazla insanın büyük bir çoğunluğunu etkilemeyi amaçlar.

Sosyal Medya Yönetimi Hizmeti Alabileceğiniz Platformlar

Facebook, Foursquare, Instagram, Linkedin, Pinterest, Twitter ve Youtube için sosyal medya danışmanlığı hizmeti alabilirsiniz. Bu mecraların her biri de firmaların müşterilerine daha iyi ulaşmasını ve satışlarını artırmasını sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.